ПК для стрімів
Комп'ютер для стриму від інтернет-магазину GamingPC
Бум на стрімінг ігор в онлайн режимі взяв свій початок з ресурсу Twitch. Цю геймерську онлайн платформу було створено у 2011 році і вже до 2012 року щомісяця загальна кількість глядачів перевищувала 14 млн. осіб. Вже через рік, офіційно, унікальних відвідувачів на цьому ресурсі було відзначено 45,1 млн. А ось у 2014 році цей онлайн ресурс був викуплений компанією Amazon майже за 1 млрд. доларів США. У 2018 році цим онлайн-сервісом скористалися 2,1 млн стримерів з усього світу, а кількість глядачів становила при цьому 15,3 млн осіб на добу. Стрім (походить від англійського слова Stream, тобто "потік") - в IT сфері це англійське слово позначають потокову передачу даних. Таким чином стримінг – це демонстрація вашого ігрового процесу в реальному часі, який за допомогою серверів вашому глядачеві. Twitch запропонував умови для отримання прибутку всім своїм стрімірам, а також можливість продемонструвати свої ігрові навички у всій красі своєї мільйонної аудиторії. Twitch зніс практично всі перепони для своїх стримерів, які хочуть продемонструвати те як вони грають в ігри.
У наш час, гравці мають просто шикарні умови та можливості для стрімінгу:
- Безкоштовні онлайн-сервіси.
- Можливість заробляти через рекламу, передплату і т.д.
- Декілька варіантів кодування вашого відео для налаштування під будь-який ПК.
- Швидкий інтернет закон, а не розкіш.
- Величезна аудиторія, чекає та прагне нових переглядів ваших ігор.
ПОТОЧНА ПЕРЕДАЧА ВІДЕО, ЯК ЦЕ ПРАЦЮЄ?
1. Ваш комп'ютер робить захоплення відео з екрана монітора. На цей процес ПК витрачається не більша частина своєї потужності. Внаслідок чого відео-файли виходять досить великими. Кілька хвилин такого відео як Full HD запросто будуть мати розмір кілька гігабайт.
2. Відеокарта або процесор вашого стрімінгового ПК зменшують розмір такого відео та аудіо, такий процес називається кодування.
3. Перекодований варіант відео в цей момент відправляється на сервера.
ЯКИЙ ОНЛАЙН-СЕРВІС КРАЩЕ ВИБРАТИ?
Якщо говорити про рунет, то віртуальний світ передачі потокового ігрового відео стоїть на трьох умовних слонах:
- Twitch.tv – компанія гігант у якої мільйонна онлайн-аудиторія. Початківцям буде досить складно втиснутися, оскільки конкуренція дуже велика.
- YouTube.com – тут онлайн-аудиторія досить велика, багато відвідувачів найчастіше дивляться відео-записи, викладені на каналах, не в онлайн форматі.
Комп'ютери для стриму на Twitch нічим по суті не відрізняється від таких же ПК для стриму на YouTube. Способи кодування та захоплення відео визначаються софтом (програмами), а не онлайн-сервісом. Тому вимоги до заліза будуть тими самими.
ЯКУ ПРОГРАМУ КРАЩЕ ВИКОРИСТОВУВАТИ ДЛЯ ЗАХОПЛЕННЯ ВІДЕО-ТРАНСЛЯЦІЙ?
Захоплення, кодування та відправлення відео-даних на сервер стрімінгової платформи здійснюється однією програмою. Ось їх перелік:
- OBS Studio – найпопулярніша з програм, при цьому абсолютно безкоштовно.
- XSplit Broadcaster – є умовно безкоштовна, якщо ви не придбаєте ліцензію, то програма додасть свого лого на ваше відео. Основною перевагою можна вважати можливість одночасного відправлення відео на кілька онлайн-сервісів.
- GeForce Experience – програмне забезпечення для відеокарт від виробника NVIDIA. До недоліків можна віднести той факт, що програмне забезпечення виключно з «рідними» відеокартами і не підтримує вебкамери.
- FFsplit – близнюк програми OBS з функціональності, але має інший інтерфейс управління. Один із плюсів: набагато простіше виводити статистику вашого відео для його контролю.
- Wirecast – максимально потужне програмне забезпечення, його вже використовують навіть деякі телеканали під час роботи у своїх репортажах із місця подій. Вибір налаштувань у цієї програми досить великий, і він уже виходить за рамки та потреби ігрового стрімінгу. Вагомий умовний недолік ціна - близько 500 доларів, а також ця програма вимагає потужне залізо.
Всі ці програми підтримують апаратне та програмне кодування в різній якості, все, що вам потрібно буде, це вказати потрібні вам налаштування.
У чому різниця між апаратним і програмним кодуванням?
Відео вашого стриму перед його надсиланням потрібно обов'язково провести стиск. Тому що якщо залишити його в первинному, вихідному вигляді, то завантажувати його на сервер буде не просто тому, що воно буде величезного розміру. Апаратне кодування створює відео з досить низьким рівнем якості, але при цьому кодування відбувається в одну мить, воно виконується за допомогою відеокарти вашого ігрового комп'ютера. Програмне кодування відбувається за рахунок роботи і ресурсу процесора, в цьому випадку якість буде залежить від потужності вашого процесора і частково від ОЗУ.
Що таке бітрейт стриму?
Цим показником визначається кількість бітів, буде використано для зберігання однієї секунди відео-запису. Якщо ж якість буде занадто високою, можуть відбуватися підгальмовування та фризи (зупинка відео на секунду) через недостатньо високу швидкість вашого Інтернету та низьку пропускну спроможність вашого тарифного плану Інтернету. За низького показника бітрейту, якість вашого відео стане досить низькою. Тому, якщо у вас не топове залізо на момент написання цього матеріалу, варто знайти баланс. Коли бітрейт вашого стриму 2000 Кбіт одна секунда відео складатиме 250 Кбайт.
ЯКИЙ КОМП'ЮТЕР ПОТРІБНИЙ ДЛЯ СТРИМІВ У 2025 РОЦІ?
Процесор для комп'ютера
Для нескладних, простих за графіком ігор вам буде досить бюджетного комп'ютера для стрімінгу, з процесором Intel Pentium Gold G5400. Він зможе видати картинку в 1080p та 60fps у невибагливих онлайн-іграх, невеликих інді-проектах. Для ігор рівня AAA (Battlefield 1, Battlefield 5, Rage2 та ін) у високій якості, варто вибрати Intel Core i5-8400 або i5-9400F. Деякі налаштування ігор все ж таки доведеться знизити або вимкнути. Якщо ви плануєте використовувати апаратне кодування або карту відеозахоплення, цього процесора буде цілком достатньо для всіх нинішніх комп'ютерних ігор при максимальних налаштуваннях. Наступним у списку йде "Потужний ПК" для стриму варто робити вибравши у бік Intel Core i7-8700, i7-8700K. Процесори цього рівня впораються з програмним кодуванням ваших відеофайлів навіть у найвибагливіших комп'ютерних іграх. Він зможе впоратися з дозволом у 1080p і навіть 1440p в останніх ненажерливих та вимогливих до заліза комп'ютерних іграх. Далі йде "Майстерня ПК" для стриму, який впорається вже з вигляду в 4К дозволі монітора і не захлинеться при цьому в потужній, вимогливій до графіки грі. Процесор Intel Core i7-9700K те, що вам потрібно, він легко впорається з найскладнішими завданнями, 8 ядер і 8 потоків. Цей супер-монстр не буде завантажений навіть на половину при запуску топових ігор. Решту його потужності можна пустити на перекодування відео.
Відеокарта для комп'ютера
Відеокарта відповідає за рівень графічних налаштувань у відеоіграх. Для невибагливих до графіки ігор CS GO, Dota, та ін. достатньо буде GeForce GTX 1050 Ti, ця карта добре підійде для багатьох онлайн-проектів, таких як Apex, League of Legends, Warframe і т.д. Це бюджетне рішення для стрімів у 2025 році. Ця відеокарта може легко працювати з двома моніторами одночасно. Якщо ж крім простих онлайигр ви плануєте грати і стримати з серйозних ресурсомістких іграх у Full HD роздільній здатності, вам знадобиться Nvidia GTX 1060 c 6Gb. Вона дасть можливість грати у більшість ПК ігор на високих/максимальних налаштуваннях графіки з гідним ФПС (кількість кадрів за секунду). Ось її вже вистачатиме для стриму в 1440 р. дозволі та середньому бітрейді. Для комфортної гри при 1440 p (2К), необхідно купувати GeForce GTX 1660Ti або GeForce RTX 2060. Ці відеокарти забезпечать вам комфортний ФПС (FPS) у всіх відео іграх. Карти такої потужності можуть впоратися з трьома моніторами одночасно. Топовим рішенням буде RTX 2070, RTX 2080 та RTX 2080 Ti від компанії NVidia. Ці моделі відеокарт створені для того, щоб їх власники ні в чому собі не відмовляв в іграх наступні кілька років, у тому числі і в стримі. У всіх без винятку іграх, налаштування графіки тільки ультра!
Оперативна пам'ять для комп'ютера
Комп'ютер для якісних стрімів у 2025 році просто повинен мати мінімум 16 Gb ОЗУ (оперативна пам'ять). Більшість знадобиться на обробку складних завдань. Крім обсягу пам'яті варто звернути увагу і частоту пам'яті (2400 МГц, 2666 МГц, 2800 МГц, 3000 МГц, 3200 МГц) Частота оперативної пам'яті визначає її швидкість передачі інформації між процесором, відеокартою накопичувачем і т.д.Чим показник частоти вищий, тим швидше вона передає інформацію. Обмеженням за частотою ОЗУ може виступати материнська плата, нинішні матплати в основному підтримую до 64Gb або процесор, наприклад, I9 9900K підтримує частоту до DDR4-2666 МГц, тому ставити ОЗУ з частотою вище не має сенсу. Процесори Ryzen 7 3800X 3200 МГц, Ryzen 7 2700 2933 МГц, Ryzen 7 1800X та Ryzen 7 2700E 2667 МГц і т.д.
SSD накопичувач для комп'ютера
Ця деталь комп'ютера для стріма не є обов'язковою, але відіграє свою роль. Швидке завантаження ігор та локацій це те, що не змусить довго чекати вашого улюбленого та шанованого глядача. Встановлюйте свої ігри, програми саме на SSD диск у зв'язку до нього обов'язково варто взяти HDD (вінчестер), на якому ви зберігатимете всі свої відео файли та інші матеріали. Тут працює принцип, чим більше обсяг ваших накопичувачів – тим краще це для вас.
Корпус та система охолодження
Ці дві деталі не відіграють основної ролі для самого стриму, але якщо якість вашого корпусу буде низькою, думаю, деренчання стінок корпусу або шум дешевих вентиляторів повітря будуть не зовсім приємні для ваших глядачів, ваш системний блок повинен бути максимально тихим, по можливості!

Процесор: Intel Core i7-13700KF
Відеокарта: GeForce RTX 4080 Super, 16GB
Об'єм ОЗУ: 32GB (16GBx2) DDR5 6000 MHz
Мат. плата: Gigabyte Z790 Eagle AX
SSD M2:SSD M.2 1TB / Kingston NV3

Процесор: Intel Core i5-13400F
Відеокарта: GeForce RTX 4070 Ti Super, 16GB
Об'єм ОЗУ: 32GB (16GBx2) DDR5 6000 MHz
Мат. плата: Asus Prime B760M-Plus
SSD M2:SSD M.2 1TB / Kingston NV3

Процесор: Intel Core Ultra 7 265KF
Відеокарта: GeForce RTX 4080 Super, 16GB
Об'єм ОЗУ: 32GB (16GBx2) DDR5 6000 MHz
Мат. плата: ASRock Z890 PRO-A
SSD M2:SSD M.2 1TB / Kingston NV3

Процесор: AMD Ryzen 5 7600X
Відеокарта: Radeon RX 9070, 16GB
Об'єм ОЗУ: 32GB (16GBx2) DDR5 6000 MHz
Мат. плата: Gigabyte A620M Gaming X
SSD M2:SSD M.2 1TB / Kingston NV3

Процесор: AMD Ryzen 9 7900
Відеокарта: GeForce RTX 4080 Super, 16GB
Об'єм ОЗУ: 32GB (16GBx2) DDR5 6000 MHz
Мат. плата: Asus TUF Gaming B650M-E
SSD M2:SSD M.2 1TB / Kingston NV3

Процесор: Intel Core i5-14400F
Відеокарта: GeForce RTX 4070 Ti Super, 16GB
Об'єм ОЗУ: 32GB (16GBx2) DDR4 3200 MHz
Мат. плата: Gigabyte B760M DS3H DDR4
SSD M2:SSD M.2 1TB / Kingston NV3

Процесор: Intel Core Ultra 7 265KF
Відеокарта: GeForce RTX 4080 Super, 16GB
Об'єм ОЗУ: 32GB (16GBx2) DDR5 6000 MHz
Мат. плата: ASRock Z890 PRO-A
SSD M2:SSD M.2 2TB / Kingston NV3

Процесор: Intel Core i5 14600KF
Відеокарта: Radeon RX 9070, 16GB
Об'єм ОЗУ: 32GB (16GBx2) DDR5 6000 MHz
Мат. плата: Asus TUF Gaming B760M-Plus
SSD M2:SSD M.2 1TB / Kingston NV3

Процесор: Intel Core i7-12700KF
Відеокарта: GeForce RTX 4080 Super, 16GB
Об'єм ОЗУ: 32GB (16GBx2) DDR5 6000 MHz
Мат. плата: MSI MAG Z690 Tomahawk WiFi DDR5
SSD M2:SSD M.2 1TB / Kingston NV3

Процесор: Intel Core i5-14400F
Відеокарта: GeForce RTX 4070 Ti Super, 16GB
Об'єм ОЗУ: 32GB (16GBx2) DDR4 3200 MHz
Мат. плата: Gigabyte B760M DS3H DDR4
SSD M2:SSD M.2 1TB / Kingston NV3