Gaming monitor 27" Samsung Odyssey G5, 180Hz, 1ms, IPS, FreeSync, G-Sync, 2560x1440 (LS27FG500EIXUA)
Артикул: LS27FG500EIXUA
In stock
Article: LS27FG500EIXUA
Product code: 3737587
In stock
The Samsung Odyssey G5 LS27FG500EIXUA is a 27-inch gaming monitor with a QHD resolution of 2560×1440 and an IPS matrix for crisp images and wide viewing angles. The 180Hz refresh rate and 1ms response time ensure smooth and fast gameplay. HDR10 support and 99% sRGB coverage are responsible for rich and accurate colors. Compatibility with AMD FreeSync and NVIDIA G-Sync eliminates frame gaps, while eye protection modes and gaming features enhance your gaming experience.
Official
warranty
Components
only new
Recommends
GamingPC
Price:
13 879
Buy
Technical specifications
Monitor BrandSamsung
Diagonal27"
Display resolution2560x1440 (Quad HD)
Matrix typeIPS
Refresh rate180 Hz
Aspect ratio16:9
Screen shapeFlat
Additional characteristics
Maximum refresh rate180 Hz
Display diagonal27"
Response time1 ms
Maximum display brightness300 Cd
Display contrast1000:1
Matrix bit depth8 Bit
HDRHDR 10
Screen coatingMatte
Synchronization technologyAMD FreeSync, NVIDIA G-SYNC
InterfaceHDMI, DisplayPort, Mini-Jack (3.5 mm)
Case colorBlack
Swivel screenYes
Height adjustmentYes
VESA100х100 mm
Dimensions (H × W × D)517.8 x 614.0 x 250.2 mm (with stand)
Warranty24 months
Note
Samsung Odyssey G5 LS27FG500EIXUA
Immerse yourself in a world of crisp visuals and smooth gameplay with the Samsung Odyssey G5 (LS27FG500EIXUA), a 27-inch monitor with QHD resolution (2560×1440) and a high refresh rate of 180Hz. Thanks to IPS technology and wide viewing angles of 178°/178°, the picture remains bright and saturated at any angle.