Gaming monitor 27" Samsung Odyssey G5 G55C, 165Hz, 1ms, VA, FreeSync, 2560x1440 (LS27CG550EIXUA)
Артикул: LS27CG550EIXUA
In stock
Article: LS27CG550EIXUA
Product code: 3737274
In stock
The Samsung Odyssey G5 G55C is a gaming monitor with 2560×1440 resolution, 165Hz refresh rate and 1ms response time for smooth and accurate gameplay. FreeSync support eliminates image tearing, while Black Equalizer and Virtual Aim Point help you see your opponents better and aim more accurately. Eye Saver and Flicker-Free modes reduce eye strain, while low input lag ensures instant response in fast-paced games.
Official
warranty
Components
only new
Recommends
GamingPC
Price:
10 122
Buy
Technical specifications
Monitor BrandSamsung
Diagonal27"
Display resolution2560x1440 (Quad HD)
Matrix typeVA
Refresh rate165 Hz
Aspect ratio16:9
Screen shapeCurved
Additional characteristics
Maximum refresh rate165 Hz
Display diagonal27"
Response time1 ms
Maximum display brightness300 Cd
Display contrast2500:1
Matrix bit depth8 Bit
HDRHDR 10
Screen coatingAnti-glare
Synchronization technologyAMD FreeSync
InterfaceHDMI, DisplayPort, Mini-Jack (3.5 mm)
Case colorBlack
Swivel screenNo
Height adjustmentNo
VESA75x75 mm
Dimensions (H × W × D)477.4 x 616.6 x 272.6 mm (with stand)
Warranty24 months
Note
Samsung Odyssey G5 G55C
The Samsung Odyssey G5 monitor is more than just a screen, it's a gateway to a world of exciting gaming adventures. With this device, your gameplay will become incomparably more intense and realistic. With a high resolution Quad HD 2560x1440 display, it gives you the clarity and detail you need to take full control of the playing field. Fast and responsive aren't just words. With a refresh rate of 165Hz and 1ms response time, the Samsung Odyssey immerses you in immensely smooth and reactive gameplay.