Gaming monitor 31.5" Asus ROG Swift OLED PG32UCDP, 240Hz, 0.03ms, WOLED, FreeSync, G-Sync, 3840x2160 (90LM0A50-B01370)
Артикул: 90LM0A50-B01370
In stock
Article: 90LM0A50-B01370
Product code: 3728688
In stock
Asus ROG Swift OLED PG32UCDP is a 32-inch WOLED gaming monitor with dual-mode support for 4K at 240Hz or Full HD at 480Hz. Provides ultra-fast 0.03ms response, deep blacks and realistic colors with 99% DCI-P3 coverage. Equipped with G-SYNC Compatible, OLED Anti-Flicker, AI Assistant, OLED Care and DisplayHDR 400 True Black. Efficient cooling and uniform brightness function enhance reliability and comfort while gaming. Interfaces include HDMI 2.1, DisplayPort 1.4 (DSC) and USB-C with 90W of power.
Official
warranty
Components
only new
Recommends
GamingPC
Price:
70 543
Buy
Technical specifications
Monitor BrandASUS
Diagonal32"
Display resolution3840x2160 (Ultra HD 4K)
Matrix typeWOLED
Refresh rate240 Hz
Aspect ratio16:9
Screen shapeFlat
Additional characteristics
Maximum refresh rate240 Hz
Display diagonal31.5"
Response time0.03 ms
Maximum display brightness1300 Cd
Display contrast1 500 000:1
Matrix bit depth10 Bit
HDRHDR 10, VESA DisplayHDR 400 True Black
Screen coatingAnti-glare
Synchronization technologyAMD FreeSync, NVIDIA G-SYNC, Adaptive Sync
InterfaceHDMI, DisplayPort, USB Type-A, USB Type-C, Mini-Jack (3.5 mm)
Case colorBlack
Swivel screenNo
Height adjustmentYes
VESA100х100 mm
Dimensions (H × W × D)579 x 714 x 274 mm (with stand)
Warranty36 months
Note
Asus ROG Swift OLED PG32UCDP
ROG Strix OLED PG32UCDP Gaming Monitor - 32" (31.5" visible area), WOLED panel, dual mode (4K, 240Hz or Full HD, 480Hz), 0.03ms (GTG), G-heatsink, ASUS OLED Care, AI Assistant, VESA DisplayHDR 400 True Black, uniform brightness, 99% DCI-P3, true 10-bit color depth, Type-C (PD 90W), DisplayWidget Center.
- 32-inch WOLED gaming monitor with 4K (3840 x 2160) resolution and support for two output modes (4K, 240Hz and Full HD, 480Hz).
- The exclusive ROG OLED Anti-flicker technology reduces flicker when the refresh rate changes.
- Optional even brightness adjustment function.
- State-of-the-art interfaces including DisplayPort 1.4 (DSC), HDMI 2.1, USB-C (90W PD).
Two image output modes
The ROG Swift OLED PG32UCDP shatters standard monitor perceptions with its unique support for dual-mode operation. This 32-inch OLED gaming monitor lets you instantly switch between 4K with 240Hz refresh rate and Full HD with 480Hz refresh rate with the touch of a dedicated button.
OLED Anti-Flicker
Play smarter with a PI assistant
Benefits of OLED technology
Dedicated heatsink
Panel Protection
Aspect Ratio Control
For gamers who prefer to play on smaller monitors, the PG32UCDP supports a wide range of aspect ratios to play with 24.5" (cyber sports mode) and 27" diagonals.
Uniform brightness
DisplayWidget Center
Smoothness and speed
Extensive connectivity options
For connecting to video sources and peripherals, the monitor features state-of-the-art DisplayPort 1.4 (DSC), HDMI 2.1, USB-C (90W PD*) and a USB hub.