Gaming monitor 27" Asus TUF Gaming VG27VQ3B Curved, 180Hz, 1ms, VA, FreeSync, 1920x1080 (90LM0A90-B01170)
Артикул: 90LM0A90-B01170
In stock
Article: 90LM0A90-B01170
Product code: 526824
In stock
The Asus TUF Gaming VG27VQ3B features a curved 27-inch panel (1500R) with a 180Hz refresh rate and 1ms response time (GTG) for smooth gaming graphics. FreeSync and ELMB Sync technologies eliminate frame breaks and blurring in dynamic scenes. Shadow Boost improves visibility in dark areas, while GamePlus and GameVisual optimize settings for different game genres.
Official
warranty
Components
only new
Recommends
GamingPC
Price:
9 282
Buy
Technical specifications
Monitor BrandASUS
Diagonal27"
Display resolution1920x1080 (Full HD)
Matrix typeVA
Refresh rate180 Hz
Aspect ratio16:9
Screen shapeCurved
Additional characteristics
Maximum refresh rate180 Hz
Display diagonal27"
Response time1 ms
Maximum display brightness250 Cd
Display contrast3000:1
Matrix bit depth8 Bit
Screen coatingAnti-glare
Synchronization technologyAMD FreeSync, Adaptive-Sync
InterfaceHDMI, DisplayPort, Mini-Jack (3.5 mm)
Case colorBlack
Swivel screenNo
Height adjustmentNo
VESA100х100 mm
Dimensions (H × W × D)456 x 610 x 193 mm (with stand)
Warranty36 months
Note
Asus TUF Gaming VG27VQ3B monitor
180Hz refresh rate, 1ms response time (GTG)
TUF Gaming VG27VQ3B monitor has a screen with a curved surface (curvature 1500R), so each of its points is at approximately the same distance from the user's eyes. A distinctive feature of the monitor is an increased refresh rate - 180 Hz, which improves the smoothness of displaying dynamic scenes in games from shooters to racing simulators. High refresh rate allows you to play with high quality settings and instantly react to what is displayed on the screen.